Prezent dla babci na święta powinien być starannie wyszukanym drobiazgiem, który zapewni jej radość, a może nawet długotrwałą rozrywkę. Nic nie sprawdzi się w tej roli lepiej niż solidna powieść, dzięki której babcia bez wychodzenia z domu wyruszy w pełną przygód podróż. Taką książką może być na przykład znakomita powieść “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona, która jest pierwszą częścią bestsellerowej trylogii “Millenium”. 

Podróż do zimowej Szwecji i wątek kryminalny

“Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona to jedna z tych książek, które mimo pokaźnych gabarytów, pochłania się w ekspresowym tempie. Mikael Blomkwist jest sztokholmskim dziennikarzem, który właśnie zaliczył wielką wpadką wskutek opublikowania artykułu na podstawie fałszywych danych. Postanawia na jakiś czas odsunąć się na bok, kiedy otrzymuje zlecenie od szwedzkiego milionera. Chodzi o przeprowadzenie śledztwa w sprawie zaginięcia członkini rodziny sprzed lat. Do Mikaela dołącza niesamowicie utalentowana hakera z zespołem Aspergera i fotograficzną pamięcią, Lisbeth Salander. Razem wpadają na trop psychopatycznego mordercy kobiet, który jest członkiem bogatej rodziny.

Miliony fanów na całym świecie

Trylogia “Millenium” doczekała się szwedzkiej oraz amerykańskiej ekranizacji, została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i sprzedała się w milionach egzemplarzy. Talent prozatorski Stiega Larssona został również doceniony przez krytyków, którzy okrzyknęli go szwedzkim królem powieści kryminalnej. Jego przedwczesna śmierć doprowadziła fanów do pisania desperackich listów do rodziny autora z prośbą o publikację niedokończonej czwartej części. “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” to powieść, która momentalnie porywa czytelnika do mroźnej i mrocznej Szwecji, a na jej kartach nie brakuje fantastycznie zbudowanych bohaterów. Dodatkowym walorem książki jest wysoka zawartość ciekawostek ze świata nauki czy socjologicznych obserwacji zmuszających do refleksji. Z pewnością czas spędzony na lekturze będzie czasem niezwykle emocjonującym.